calamars اندازی برنامه سلیمانی گیلان

calamars: اندازی برنامه سلیمانی گیلان راه اندازی کانون فرهنگی هنری مساجد کشور ارشاد اسلامی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی ستاره کوتوله‌ای که زندگی جفتش را کوتاه کرد

محققان برزیلی موفق به رصد یک منظومه ستاره‌ای دوقلو در کهکشان راه شیری شده‌اند که یکی از ستارگانش، عمر دیگری را کوتاه کرده است. 

ستاره کوتوله‌ای که زندگی جفتش را کوتاه کرد

ستاره کوتوله ای که زندگی جفتش را کوتاه کرد

عبارات مهم : تبدیل

محققان برزیلی موفق به رصد یک منظومه ستاره ای دوقلو در کهکشان راه شیری شده است اند که یکی از ستارگانش، عمر دیگری را کوتاه کرده هست.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، منظومه های ستاره ای دوقلو در بسیاری از کهکشان ها دیده می شوند.

ستاره کوتوله‌ای که زندگی جفتش را کوتاه کرد

این منظومه ها از دو ستاره تشکیل شده است اند که در نزدیکی هم به دور یکدیگر می چرخند.

به تازگی محققان دانشگاه سائوپائولوی برزیل با همکاری چند مرکز تحقیقاتی دیگر در برزیل موفق به کشف منظومه ای متشکل از یک کوتوله سفید و یک کوتوله قهوه ای شده است اند که در آن ستاره کوتوله قهوه ای، با جذب مواد موجود در کوتوله سفید باعث شده است است که عمر جفتش کوتاه شده است و تناوب حیات کوتوله سفید کوتاه تر شود.

محققان برزیلی موفق به رصد یک منظومه ستاره‌ای دوقلو در کهکشان راه شیری شده‌اند که یکی از ستارگانش، عمر دیگری را کوتاه کرده است. 

کوتوله های قهوه ای ستارگان کوچکی هستند که هنگام تشکیل شدنِ مرکزشان، به اندازه کافی داغ نمی شوند تا فرایند ذوب یا همجوشی هسته ای در آنها به وجود آید. به عبارت دیگر آنها به خورشیدهای نورانی و گرم تبدیل نمی شوند، بلکه بلافاصله بعد از تشکیل سرد می شوند و نوری از خود نمی تابانند بگونه ای که به مشکل دیده می شوند.

کوتوله های قهوه ای جرم هایی هستند کوچکتر از ستارگان و بزرگتر از سیاره ها که به علت کم بودن جرمشان تصویر العمل هایی هسته ای در آنها انجام نشده و در نتیجه از خود نور ندارند و چون بسیار دورند، دیده نمی شوند. کوتوله های قهوه ای به باعث نیروی جاذبه زیاد کردن یابنده شان، درپی متراکم شدن دائمی آنها پدید می آیند و منتشر کننده نیرومند پرتو فروسرخ هستند که با ابزارهای تازه اندازه گیری می شود. بعضی از دانشمندان و ستاره شناسان این ها را همان جرم گمشده می دانند. دسته ای از ستارگان غیر هسته ای وجود دارند که باید بین آنها، کوتوله های سفید، سیاه و قرمز تفاوت قائل شویم. این ستارگان کوتوله های قهوه ای هستند. این اشیاء در واقع فوت ستاره ای از خود نشان نمی دهند و زیاد به سیارات غول آسا شبیه هستند تا به ستارگان.

آنها حاصل فروریزش گرانشی و انقباض سحابی های پیش ستاره ای هستند ولی جرم آنها جهت شروع تصویر العمل هایی هسته ای در هسته ارزش کافی نیست. تنها منبع انرژی یک کوتوله قهوه ای انقباض گرانشی هست. کوتوله های قهوه ای دمای پایینی دارند و درخشندگی آنها بسیار کم هست، از این رو مشاهده آنها مسئله است.

ستاره کوتوله‌ای که زندگی جفتش را کوتاه کرد

کوتوله سفید گونه ای از اجرام بسیار متراکم فضایی هست. در طی زندگی یک ستاره در دوران پیری بعضی از ستارگان که از حد ۱٫۴جرم خورشید پر جرم تر باشند به ستاره نوترونی یا سیاهچاله (۳برابر جرم خورشید) تبدیل شده است و اگر از این حد کم جرم تر باشند، تبدیل به کوتوله سفید می شوند.

ماده تشکیل دهنده کوتوله های سفید به اندازه ای به هم فشرده است که یک فنجان از آن صدها تن وزن دارد؛ کوتوله های سفید که تعدادشان در کهکشان ما نسبتاً زیاد هست، آخرین مرحله تکامل بسیاری از ستاره ها هستند. ستاره هایی که جرمشان تقریباً معادل جرم خورشید (۱٫۴ جرم خورشید) یا کمتر از آن هست، به احتمال زیاد همگی به کوتوله سفید تبدیل می شوند. این اصطلاح جهت توصیف مرحله ای از تکامل ستاره ای به کار می رود که ستاره بعد از تبدیل شدن به غول سرخ، در آن مرحله از انقباض باز می ایستد. در مرحله کوتوله سفید، ماده ستاره ای فشرده می شود و به جسمی کم نور، به اندازه ای بسیار کوچک، به بزرگی زمین تبدیل می شود. از آنجا که ستاره دیگر هیچ منبعی جهت تولید انرژی ندارد، سرد می شود. بعد یک کوتوله سفید، ستاره ای است که دیگر سوخت هسته ای اش تمام شده است و در نتیجه بسیار فشرده و کوچک می شود. چنین ستارگانی بسیار داغ هستند ولی آهسته آهسته دمای خود را از دست می دهند.

محققان برزیلی موفق به رصد یک منظومه ستاره‌ای دوقلو در کهکشان راه شیری شده‌اند که یکی از ستارگانش، عمر دیگری را کوتاه کرده است. 

در این تحقیق محققان از سال 2005 تا 2013 به رصد این منظومه موسوم به HS 2231+2441 پرداختند و داده های چندین رصدخانه را با یکدیگر تلفیق کردند.

“لئوناردو آلمیدا”(Leonardo Almeida)، محقق ارشد این مطالعه در کنفرانس خبری گفت: چنین منظومه هایی بسیار کمیاب هستند و تا به حال نمونه های مشابه کمی از آنها رصد شده است است.

ستاره کوتوله‌ای که زندگی جفتش را کوتاه کرد

این سامانه از یک کوتوله سفید با جرمی 20 تا 30 درصد خورشید و یک کوتوله قهوه ای با حجمی 35 برابر مشتری تشکیل شده است است که یکی از زوج های فوق العاده کم حجم در هستی را ایجاد کرده اند.

“آلمیدا” و تیمش در بررسی های خود متوجه شدند که حجم زیادی از مواد و گازهای موجود در کوتوله سفید به سمت کوتوله قهوه ای فرار کرده اند و این عنوان باعث شده است است که تناوب زندگی این کوتوله سرخ به طور کامل طی نشود.

دلیل این فرار مواد نزدیکی بسیار زیاد این دو ستاره هست، به طوری که هر سه ساعت یک بار به دور یکدیگر می چرخند. پیش از این در تابستان امسال نیز نمونه ای از این دست رصد شده است بود.

محققان اعلام کرده اند که بررسی سامانه های دوقلو باعث می شود دید بهتری نسبت به تناوب حیات ستارگان و خصوصا کوتوله های متراکم ایجاد شود.

نتایج این تحقیق در اعلانات ماهیانه انجمن سلطنتی نجوم انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: تبدیل | ستاره | خورشید | خورشید | ستارگان | اخبار علمی و آموزشی

ستاره کوتوله‌ای که زندگی جفتش را کوتاه کرد

ستاره کوتوله‌ای که زندگی جفتش را کوتاه کرد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs